חדשות ואירועים

דשן הצפון במיזם ראשון מסוגו בארץ !

דשן הצפון מקדמת מיזם חינוכי וכלכלי ראשון מסוגו בארץ, בשיתוף עם עיריית בית שאן והמועצה האזורית עמק המעיינות. הפרויקט שיתפרש על כ-18 דונם מתחיל לרקום עור וגידים בימים אלו ממש! 

מתוך הכתבה על המיזם:
חברת "דשן הצפון", הנה חברה בבעלות 7 ארגוני הקניות, משקי בית שאן, עמק הירדן, גליל עליון, עמק יזרעאל, גליל מערבי, נגב ודרום. בסה"כ כ-260 קיבוצים המחזיקים בחברה באופן שוויוני.
החברה הוקמה בשנת 2012, וזאת בהמשך ובהקשר למחאה החברתית של שנת 2011. ההקמה הייתה על חזון של הפחתת התשומות לחקלאי מדינת ישראל, כך שהמטרה הסופית הינה הוזלה ניכרת לכל חקלאי הארץ. חזון זה מומש! החברה הצליחה מהקמתה להפחית את תשומות הדשן לחקלאי מדינת ישראל במעל 50%.
כיום החברה מחזיקה כ-30% משוק הדשן בארץ וגדלה בעשרות אחוזים כל שנה.
החברה מעסיקה כ-50 עובדים, כאשר החלק הארי הינם תושבי האזור, כמו גם הספקים ונותני השירות.

את החברה מנהלים עם הרבה מעוף, אסרטיביות ומסירות - גולן ארגמן מנכ"ל, ענת דור כהן משנה למנכ"ל, אור קורן מנהל השיווק, ושרית חנני-קדוש מנהלת הכספים.
החברה מקדמת מו"פ וחדשנות, תוך כדי שילוב של חקלאות מסורתית ועתיד טכנולוגי.


בתמונה: בוק צ´וי בגידול הידרופוני. צילום: אולה ויינר.

מעיינות החקלאות - מהו המיזם?
"מעיינות החקלאות לפני הכל היא בשורה לעמק המעיינות והעיר בית שאן", כך לדברי מנכ"ל החברה גולן ארגמן, "זהו מיזם חינוכי וכלכלי ליישומים טכנולוגיים החוסכים במים, אנרגיה וכוח אדם לגידולים במערכות סגורות ומקסימום בקרה. המיזם יתפרש על כ-18 דונם והוא היחיד בתחומו בארץ."
דשן הצפון, בשיתוף עם עיריית בית שאן והמועצה האזורית עמק המעיינות, שוקדות בימים אלה על הפרויקט. המטרה הינה הקמת מו"פ חקלאי לחקר דישון והשקיה מדויקים ומערכות חקלאות חדשניות וברות קיימא.
כיום, הקושי הוא במחסור של מים בגידולים השונים, המיזם ידאג לפתח ולהביא לחקלאי את הטכנולוגיה הנדרשת להתגבר על המחסור.
"כאשר הצגנו את התוכנית לראש העיר ז´קי לוי וראש המועצה יורם קרין, קיבלנו את ברכת הדרך והנכונות לשיתוף פעולה". הוסיף המנכ"ל.


בימים אלו, בחווה החקלאית בבית שאן אנו נתחיל עם האבטיפוס, נקים שם סוגים של מערכות חכמות כגון מערכות גידול הידרופוניות במערכת מים סגורה וכן חממה לגידול צמחים טרופיים יחד עם הצוות שמוביל את החווה.
תלמידי בית שאן אשר יבקרו במקום ייהנו מחוויה הוליסטית של גידול צמח ועד הבאתו הביתה להורים וגם את החדשנות והאגרוטכנולוגיה שבחקלאות העירונית.

הקמתם את המיזם - מה היעדים שלכם?
"המיזם יהיה שילוב של ביטחון המזון, הצרכים החקלאיים, טכנולוגיה מתקדמת שמירה על הסביבה ועוד", כך לדברי משנה למנכ"ל - ענת דור כהן שמוסיפה: "בנוסף, אנו נפתח תכנית לימודית יחד עם כל בתי הספר באזור, תלמידים מהתיכונים יוכלו ליישם את הביוטופ אצלנו. אנו נשלב תלמידים עם צרכים מיוחדים, נעביר קורסים בחקלאות מתקדמת, והכי חשוב, ניצור מקומות עבודה לבני המקום. ברצוננו להעסיק מהנדסים בתחומים שונים, בדגש על החקלאות המודרנית עתירת ידע ובר קיימא."


בתמונה: הנהלת דשן הצפון. מימין לשמאל: גולן ארגמן מנכ"ל, ענת דור כהן משנה למנכ"ל, שרית חנני-קדוש מנהלת כספים, אור קורן מנהל השיווק. צילום: יריב קריסטל.

איך זה שלא חשבו על זה קודם?
"ההון האנושי של החברה מורכב ממהנדסי כימיה, דוקטורים בתחום הזנת הצמח וכן צוות של אגרונומים שפרוס על כל הארץ", כך לדברי מנהל השיווק - אור קורן, "אנחנו עובדים בכמה כובעים: אנחנו גם החקלאים וגם הספקים, אנחנו יודעים לזקק את הבעיות בחקלאות וצופים את פני העתיד."
"מיזם זה יביא לעמק את החינוך החקלאי, יביא לעמק את החקלאות העירונית, יביא לבית שאן העיר שלי, את החדשנות והיי טק שכולנו משוועים לו, את הרצון למקומות עבודה משמעותיים, לא עוד יצירת מקומות פרנסה סיזיפיים, וככה נשנה את תמהיל האוכלוסייה המיוחל. 
אנו נביא את תלמידי בית שאן למיזם חינוכי שכולו חינוך חקלאי ואהבת הארץ", כך מוסיפה מנהלת הכספים - שרית חנני קדוש ותושבת העיר שמסיימת: "אני מקווה ומאמינה שמיזם זה יביא לאזורנו את השינוי המיוחל."

לכתבה המלאה שפורסמה בגליון 1563 של המקומון "מידע העיר"